2019’daki En İyi 5 Sosyal Medya Eğilimi

Blog > Haberler > 2019’daki En İyi 5 Sosyal Medya Eğilimi

2019’daki En İyi 5 Sosyal Medya Eğilimi

Sosyal medya pazarlama stratejinizi 2019’da nasıl değiştirmeyi düşündüğünüzü bilmiyoruz fakat bu yıl, “yeterince iyi”nin sadece yeterince iyi olmadığına karar verdiyseniz Hootsuite ekibi tarafından hazırlanan 2019 sosyal medya trendleri raporunu birlikte inceleyelim.

“Güven” yeniden inşa etme

2018 yılı sosyal medyaya duyulan güven açısından internet dünyası ve şirketleri fazlasıyla olumsuz etkiledi. Özellikle Facebook‘ta yaşanan kişisel verilerin korunması ve gizlilik konuları hakkındaki skandallar silsilesi hükümetlerin bile dikkatini çekti. Yaşanan olayların ardından sosyal medya platformlarına duyulan güven, somut bir şekilde değer kaybetti. Amerika merkezli, halkla ilişkiler ve pazarlama danışmanlık şirketi Edelman’ın 2018 Güven Barometresi Raporu‘na göre; insanların %60’ı artık sosyal medya şirketlerine ve bu platformlarda paylaşılan içeriklere güvenmiyor. Sosyal medyadaki markalar için bu değişim yeni zorluklar ve fırsatlar sunuyor. Kullanıcılar birçok medyaya ve ünlü etkileyiciye güvenmiyor. Güven, yakın arkadaşlara, aileye ve sosyal medyadaki tanıdıklara, ayrıca geleneksel ve güvenilir gazetecilik satış noktalarına geri dönmüş durumda. İşletmeler yeni dönemde müşteri çekmek istiyorsa daha şeffaf ve daha güvenilir bir etkileşim yaratmalı.

Storylere geri dönüş

Sosyal medya mecralarının önemli özelliklerinden olan hikaye paylaşma yeni dönemde daha da popüler duruma geliyor. Takribi olarak 1 milyar kişi tarafından kullanılan story özelliği, şirketleri cezbedecekmiş gibi duruyor. 2019 yılında sosyal medyada daha da etkin bir konumda yer almak isteyen şirketler hikaye özelliğini tercihleri arsına alabilir. İngiltere merkezli The Guardian, daha az cilalı ve gerçekçi Instagram hikayeleriyle iletişim kurmanın gösterişli ve yoğun şekilde düzenlenen hikayelerin daha iyi performans gösterdiğini tespit etti. Yaptığı araştırma neticesinde The Guardian’ın Instagram hesabı, dört ayda 860 binden 1 milyon aboneye ulaştı.

Reklam boşluğunu kapatmak

Sosyal medyada alanlarında verilen reklamların sayısının günden güne artması, 2019 yılındaki reklama bakışı yeniliyor. Hootsuite’in raporda yer verdiği sonuçlara ve Hootsuite yöneticisi Ryan Holmes’un öngörülerine göre; reklam parasının zamana, yaratıcılığa ve hedef kitlenize eşit bir yatırımla eşleştirilmesi gerekiyor. Bu nedenle reklamların nasıl performans gösterdiklerini görmek için önce organik gönderilerle olarak test edilmeli. Neyin işe yaradığını gördükten sonra, en iyi performans gösteren organik içerik reklamlara uyarlanabilir ve yeniden kullanılabilir.

Satışları artıran ticaret kodları geliştirmek

Biz şu an bu yazıyı yazarken dünyada milyarlarca insan sosyal medya mecralarında geziniyor. Dinamik olarak gelişen teknoloji sosyal medya ve ticaret arasında bir köprü oluşturuyor. Sosyal medya üzerinden online satış imkanı sunan Facebook ve Instagram gibi mecralar geliştirdiği özellikler sayesinde sosyal medyadan yapılan satışları arttırdı. Facebook yöneticisi Mark Zuckerberg’in 2018’de yaptığı bir konuşmada belirttiğine göre; Facebook pazar yeri, 70 ülkede, ayda 800 milyon kişi tarafından kullanılıyor. Ankete katılan şirketlerin %28’i bu özelliği kullandı ve 2019 yılında da kullanmayı planladığını belirtti.

Mesajlaşma uygulamaları ve sosyal deneyim

Hootsuite’in yayımladığı rapora göre; WhatsApp, Facebook Messenger, WeChat, QQ ve Skype 5 milyar aktif kullanıcıyı bir araya getiriyor. Mesajlaşma platformlarının yükselişi, kullanıcıların şirket veya markalarla iletişim kurarken bu platformları tercih etmesine neden oluyor. Dünyadaki 6,000 kişiden oluşan bir ankete göre, 10 tüketiciden dokuzu işletmelerle iletişim kurmak için mesajlaşmayı kullanmak istiyor. Facebook tarafından yapılan 8 kişiden oluşan bir ankete katılanların yüzde 69’u, bir şirketle doğrudan mesajlaşmanın marka hakkında daha fazla güven duymalarına yardımcı olduğunu belirtiyor. 2019 yılında da marka ve şirketlerin, müşterileriyle mesajlaşma uygulamaları üzerinden iletişime geçerek hizmet vereceği öngörülerimiz arasında yer alıyor.

Bürge Örkmez
The author: Bürge Örkmez
Okunacak yorum yok