Che cosa significa Adversione

Blog > Haberler > Che cosa significa Adversione

What is meaning ”adversion”

(*Ne demek ya bu?)

Ajansın adını koyduğumuzdan beri ismi az bilinen çocuk gibiyiz, hep aynı soru; ne anlama geliyor?

Aslında Adversion yıllarımızı verdiğimiz bir isim değil, her geleneklerine bağlı orta asyalı gibi

ismi koymak için ajansın kendini ispatlamasını bekledik. Kasap kreatif fln koyalım dedik ama ne ajansa yakıştı ne içimize sindi. Baktık ajansın bize ispatlamaya çalıştığı ismi bilmiyoruz, acaba başka bir dilden mi, biraz sözlük karıştıralım dedik. Alışılmış bir şey olmasın derken bir 16. yy’a kadar gittik. 1583’te ilk kez kullanılmış, günümüzde de çok popüler olmayan bir isim bulmuştuk; Adversion!

Hem bu isim bizi alışılmış ajans ismi geyiklerinin dışında tutabilecek, hem de ajansın başarılı olmasını sağlayabilecek sağlam bir isim gibi geldi bize.

 

Adversion’un anlamı zihnini bir şeye yönlendirmek, dikkat anlamındaydı. Böylece hepimizin dağınık zihinlerini yönlendirdiği nokta olmuştu. Hazır dikkatimizi bir şey çekebilmişken, daha da araştırdık. Adversion’ın anlam katmanlarını kazıyıp, her yüzyıldan geçtikten sonra, ilk haline ulaştık; ‘’Animum advertere’’. Her ne kadar zihinlerimizde bir çeşit reklam hayvanının latince ismi gibi çınlasa da; zihnini döndürmek, değiştirmek anlamlarına gelmekteydi.

İngilizce zıt, rakip, karşı koymak, yönelmek ve tabi ki reklamcılık anlamına gelen kelimelerinde atası olması sebebiyle ayrı bir sevdik. Hem mücadelemizi hem amacımızı hem taktiklerimizi özetleyen tek bir kelimeye böylece sarıldık.

Adversion bizim pek çok alana dağılan dikkatimizi, mücadelemizi ve tutkumuzu tek bir kelime de özetlemişti.

Ama siz böyle anlatmak istemezseniz, tutkularına bağlı, mücadeleci bir ajans da diyebilirsiniz tabi… Her seferinde kim açıklayacak bunu canım.

Bürge Örkmez
The author: Bürge Örkmez
Okunacak yorum yok